11. #artforbelarus

Popis projektu

Nesvoboda. Nesvoboda, se kterou se musí Bělorusové potýkat, je pro nás nepředstavitelná. Má generace vyrostla v hávu bezstarostnosti na českých sídlištích s tlačítkovou Nokií v ruce. Mohli jsme si, co jsme chtěli. Říkat, dělat. O pár set kilometrů na východ je to ale diametrálně jinak. Dodnes. Dnes. Cílem mého projektu je vytvořit kolekci ilustrovaných pohlednic na podporu Běloruska v boji proti totalitě. Umění pro mě vždy bylo cestou aktivismu. Aktivismu, který může být krásný a prospěšný zároveň.

Komu bude projekt prospěšný

Pohlednice by byly volně dostupné pro studenty MUNI, kteří by skrze ně byli ponoukáni jak k šíření osvěty o běloruské situaci, tak k zasílání těchto pohlednic přímo Bělorusům. Zde by bylo nejspíš možné (a zdá se mi, že i vhodné) propojit se s Amnesty International, kteří mají zkušenost s Maratonem psaní dopisů. Zároveň by tato spolupráce mohla pomoci k rozšíření povědomí o projektu. Projekt by byl tak prospěšný jak studentům MUNI, tak především samotným Bělorusům.

Co zhruba budeš k projektu potřebovat?

Bude nutné vytisknout pohlednice. Grafické podklady a ilustrace zvládnu s vlastním vybavením, ale tisk a výrobu samotnou budu potřebovat řešit externě. Zároveň by bylo skvělé, kdyby mi univerzita byla nápomocná ve sdílení pohlednic a vyhrazováním míst pro jejich volný odběr.

Existuje někde již podobný projekt?

Na Instagramu existuje účet @artistswithbelarus šířící osvětu a podporu Bělorusku právě skrze umělecká díla. Zároveň se umění na podporu Běloruska věnuje běloruská umělkyně, kterou na sociálních sítích najdete jako @cactuss.art.

Dej projektu hlas!

* Hlasy aktualizujeme jednou během dne, proto se prosím nelekejte, jestliže se Váš hlas nezapočte ihned.

Dej projektu hlas!